پیام آیت الله مکارم شیرازی به کنفرانس اخلاق وقانون :اسلام وضع قوانین خود را بر پایه اخلاق بنا نهاده است

مکارمحضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در پیامی به کنفرانس بین المللی اخلاق و قانون، مطالب مهمی را بیان کرد که متن کامل این پیام به شرح زیر است.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، متن کامل پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی قبل از هر چیز تشکیل این همایش مهم علمی را که دربارة یکی از اساسی‌ترین مسائل فقهی و حقوقی است به همة شما عزیزان محقق و دانشمند، به‌خصوص بنیانگذاران و دست‌اندرکاران آن تبریک می‌گویم و عید میلاد مسعود منجی جهان بشریت حضرت مهدی را نیز پیشاپیش تبریک عرض می‌کنم.

شکّی نیست که زندگی انسان یک زندگی گروهی و اجتماعی است، خواه انگیزه‌ی آن فطرت آدمی باشد که ذاتاً اجتماع‌گراست و یا این‌که گستردگی دامنه نیازها و خواسته‌های اوست که هیچ‌گاه به وسیلة یک یا چند فرد برآورده نمی‌شود و ناچار است با تعاون مشکلات خود را حل کند و خواسته‌ها و نیازهای متنوع خود را برآورده سازد

بدیهی است این‌گونه زندگی الزاماتی دارد که از همه مهم‌تر الزام به تبعیت از قوانین است تا زندگی او را از هرج و مرج و نابسامانی‌های حاصل از برخوردهای نامتعادل با دیگران رهایی بخشد. و هنگامی که سخن از قانون به میان می‌آید فوراً انسان متوجه مبانی و معیارهای قوانین می‌شود که بر چه اساسی شکل گیرد و از کدام ضمانت اجرایی برخوردار شود.  اینجاست که پای اخلاق به میان کشیده می‌شود، مخصوصاً ادیان آسمانی و به  ویژه اسلام اساس وضع قوانین خود را بر آن نهاده و آیة شریفة (هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ) اشاره به آن دارد چرا که حکمت اشاره به قوانین اسلامی و تزکیه که قبل از ذکر آن شده، اساس و پایة اخلاق را تشکیل می‌دهد و حدیث معروف پیامبر اکرم(ص) «إنّی بعثت لأتمّم مکارم الاخلاق» گواه آن است. به همین دلیل هر قدر قوانین به مسائل اخلاقی نزدیک‌تر شود عادلانه‌تر و  مطلوب‌تر خواهد بود و هر قدر از آن فاصله بگیرد نامطلوب‌تر و احیاناً ظالمانه خواهد شد.

 جالب این است که در تعلیمات مذهبی واجبات و مستحباتی داریم که قوانین الزام‌آور و غیرالزام‌آور اما مطلوب و محبوب را تشکیل می‌دهد و حل بسیاری از مشاکل اجتماعی در سایة آن صورت می‌گیرد. در حالی که در قوانین بشری چیزی به نام قانون غیرالزام‌آور غالباً وجود ندارد و به  همین دلیل از حل بسیاری از مشکلات اجتماعی عاجز و ناتوانند. این تنها اشاره‌ای بود که لازم دانستم به محضر شما فضلا و دانشمندان حاضر در جلسه عرض کنم و مطمئن هستم بسط و گسترش آن می‌تواند افق‌های خوبی را در برابر ما روشن سازد.

 در پایان امیدوارم بتوانید در این جلسه بحث‌های پرباری در رابطة با اخلاق و قانون داشته باشید و خدمت شایانی مخصوصاً به جامعة اسلامی کنید. بار دیگر تشکیل این همایش باشکوه را به شما صمیمانه تبریک عرض می‌کنم.