حجت الاسلام والمسلمین مبلغی: فقه نباید خود را تقنین دور نگه دارد

Rate this item
(0 votes)

رییس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر فقه خود را از قانون دور نگه دارد منزوی خواهد شد چرا كه قانون در همه زمینه ها حضور علمی و عینی دارد .

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در مراسم اختتامیه همایش بین المللی فقه  و قانون در قم خاطرنشان كرد: دور شدن فقه از قانون باعث خواهد شد كه فقه متهم شود كه با عرصه های داخلی و واقعیت ها درگیر نیست و دنبال روش خود بر اساس مبانی اصلی نخواهد رفت.

وی اظهار داشت: دوری فقه از عرصه قانونگذاری باعث دور شدن فقه از بخش هایی از صحنه های اجتماعی خواهد شد و این عرصه عظیم را به رقبای خود واگذار خواهد كرد.

مبلغی خاطرنشان كرد: در همایش بین المللی فقه و قانون یك مبحث مهم مورد توجه اندیشمندان داخلی و خارجی قرار گرفت و ان اینكه رابطه حكومت با قانون به عنوان یكی از پل های ارتباطی بر چه اساسی استوار می باشد.

وی گفت: در این همایش بحث هایی زیادی در مورد اینكه مشروعیت دخالت حكومت در قانون را چگونه می توان وجاهت شرعی بخشید صورت گرفته و اندیشمندان با ظرافت و دقت به بحث پرداختند و با ارایه مباحثی که از دل فقه جوشیده است همه گوش می دادند تا حرف نو و جدید را در این زمینه بشنوند.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی اظهار داشت: این اولین کنفرانس بین المللی فقه و قانون است و تاکنون پرونده روش های استفاده فقه در قانون، ایجاد توجه به اقتضائات قانون و شرایط آن گشوده نشده بود.

وی ادامه داد: کنفرانس بین المللی فقه و قانون در یک فضای عام اسلامی که مورد توجه همه عالمان در جهان اسلام است برگزار شده تا تجارب هر چه بیشتر تبادل گردد و تجربیات علمی به کمک هم آید تا به این مبحث مهم که تشنه نظریه پردازی است پرداخته شود.

مبلغی اظهار داشت: همایش بین المللی فقه و قانون در سالهای آینده نیز تداوم خواهد داشت.

در مراسم افتتاحیه این همایش كه از عصر چهارشنبه در مركز فقهی ائمه اطهار ع قم برگزار شد، رییس مجلس شورای اسلامی سخنرانی كرد. 

Read 1089 times