آیت الله جوادی آملی: کشورهایی که به فقه تکیه نکرده اند حقوق آنها پایه علمی ندارد

Rate this item
(0 votes)

قم- آیت الله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید با اشاره به اینکه کشورهایی که به فقه تکیه نکرده اند حقوق آنها پایه علمی ندارد، گفت:  فقه پایه علمی قانون است و اجرای مباحث مهمی از جمله عدالت در پرتو فقه و حكم الهی محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، آیت الله عبدالله جوادی آملی جمعه شب در مراسم اختتامیه همایش بین المللی فقه و قانون در موسسه اسراء خاطرنشان كرد: فقه و قانون مبادی و مسايل مشترك و مواردی ممتاز و مشخص دارند؛ مشتركات آن اين است كه هر دو نيازمند عبور از سه مرحله هستند.

وی ادامه داد: يكسری مواد فقهی داريم كه در رساله عمليه نيز وجود دارد و اين مواد از مبانی گرفته شده و مبانی هم از منابع استنباط می‌شود يعنی مواد فقهی بايد به مبانی و مبانی بايد به منابع وابسته باشد و اين موارد ميان فقه و قانون مشترك است.

وی اظهار كرد: اگر شيخ طوسی و مراجع تقليد فعلی رساله عمليه دارند كه بيش از 500 ماده فقهی دارد آن‌ها را از مبانی گرفته‌اند و مبانی از منابع كه همان قرآن و سنت معصومان و عقل است گرفته شده است و اين تثليث مبارك مواد مبانی و منابع در قانون هم وجود دارد و مواد قانون اساسی هم همين طور است.

اين مرجع تقليد با بيان اينكه قوانين مجلس در نظام ما از مبانی كه همان قانون اساسی است گرفته شده و قانون اساسی نيز از منابع پيش گفته به دست آمده كه البته ما اجماع را جزء منابع نمی‌دانيم.

وی گفت: نام اجماع را نمی بریم چرا که اجماع زیرمجموعه سنت است و در ردیف کتاب، سنت  و عقل نیست و باید صدرنشینی را از آن گرفت و آن ( اجماع) را در ردیف شهرت و خبر قرار داد.

وی اظهار داشت:  اگر منبع نباشد قانون صبغه علمی ندارد و امروز حقوق بشری که سازمان ملل متحد نیز مطرح می کند پایه علمی ندارد.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: فقه ، پایه علمی قانون است و اجرای مباحث مهمی از جمله عدالت در پرتو فقه و حكم الهی محقق می شود، امروز سازمان ملل كه عهده دار حقوق بشر و مباحثی مانند امنیت و آزادی است بدلیل عدم تكیه برفقه، ضعیف و تهی دست است .

وی افزود:باید فقه باشد كه بگوید جای ترور و دفاع، سركه و شراب و زن و مرد كجاست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: كسی كه مثلث انسان، جهان و پیوند انسان و جهان را آفریده و وحی را فرستاده تا فقه از وحی گرفته شود  و مشخص شود كه جای اشخاص و مواد كجاست؟ بنابراین اگر امروز حزب الله را تروریسم می دانند جای تعجب نیست چرا كه عدل و آزادی و سایر مفاهیم را چیزی می دانند که خودشان درست کردند.

آیت الله جوادی آملی تصریح كرد: خطر دیگری که جهان خصوصا مسلمانان را تهدید می کند این است که ما مواد قانونی را از  منابع، منابع ما مستقیم وحی خداست می گیریم این به چشم بیداری مانند عقل نیاز دارد تا این قانون را ببیند.

وی تصریح کرد: عقل سراج است نه صراط، عقل قانونگذار نیست بلکه قانون شناس است، عقل فقیه شناس است نه قانونگذار فقه، بنایراین عقلی که به پیشگاه وحی می رود چون چراغ است باید فتیله آن را بالا بکشیم.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: اگر با تفکر امثال غزالی دوستان اهل سنت حسن و قیح عقلی را نادیده بگیرند و عقل را خلع سلاح کنند  فقه و قانون شفافی نخواهیم داشت.

وی همچنین با برشمردن برخی تمایزات و تشابه های فقه و قانون نیز گفت: در فقه مشخص شده است هیچ كسی از آن جهت كه شخص است حاكم بر مردم نیست و تنها كسی به عنوان حاكم به رسمیت شناخته می شود كه فقاهت به فعل است نه فقیه.

وی افزود: فقیه سه سمت مانند مرجعیت، قضا و حكم ولایی را دارد ، آنكه حاكم است فقه است یعنی حكم الله، نه شحص، اگر فقیه در هر كدام از این سه زمینه ها فتوا و حكمی صادر كند اطاعت از آن بر خود و دیگران واجب است.

آیت الله جوادی املی گفت: در اسلام سخن از حكومت فرد بر مردم نیست بلكه بحث حكومت دین بر مردم است و این پذیرفتنی است كه هیچ كس بجز دین بر بشر حكومت نمی كند، اسلام شخص را حاكم نكرده بلكه شخصیت حقوقی دین خدا را حاكم كرده است.

همایش بین المللی فقه و قانون از روز چهارشنبه با حضور شخصیت هایی از كشورهای مختلف در قم آغاز و جمعه شب به كار خود پایان داد.

Read 985 times